CZARODZIEJ „GEST – ONE”

Tajemnica kremu z progesteronem „Gest – One” – to jedna z najbardziej zdumiewających tajemnic Kompanii „Coral Club”. Ten słoiczek – to prawdziwa lampa Aladyna, w której ukrywa się potężny dżin, zdolny odzyskać młodość, piękno, zdrowie i radość życia tysiącom kobiet. Imię tego czarodzieja jest skromne i powszechne – PROGESTERON – jeden z tuzina hormonów płciowych z rzędu steroidów.


W organizmie każdego człowieka produkuje się pełny zestaw hormonów steroidowych – żeńskich (estrogen, progesteron), męskich (testosteron, androsteron oraz inne), ogólnych (kortyzon, kortykosteron, aldosteron). Stosunek ilości tych hormonów wyznacza rozwój tak pierwotnych, jak i wtórnych oznak płciowych u mężczyzn i kobiet. Nie ma hormonów ważnych i nieważnych. Każdy hormon jest unikalny i wykonuje tylko jemu właściwą funkcję, a razem przedstawiają one jedną harmonijną całość. Możemy porównać je z instrumentami w orkiestrze, w której każdy wykonuje swoją partie, jednocześnie zachowując jeden rytm. I jeśli ktoś fałszuje, muzyka zamienia się w kakofonie dźwięków. To samo można powiedzieć o hormonach płciowych i hormonach gruczołów tarczycy.


Nie wdając się w szczegóły fizjologiczne trzeba zaznaczyć, że najważniejszymi dla organizmu kobiety hormonami są estrogen i progesteron, mocno połączone ze sobą. Na swój sposób w wielu przypadkach są antagonistami dlatego właśnie bardzo ważna jest prawidłowa równowaga tych hormonów w organizmie.


Estrogeny – pojęcie zbiorowe dla całego rzędu hormonów. U zdrowej młodej kobiety estrogeny tworzą się z progesteronu i androgenu w komórkach jajników. Po menopauzie estrogeny tworzą się w tkance tłuszczowej z androgenów. Taki mechanizm produkowania hormonów pozwala zachować zawartość estrogenów w organizmie do późnej starości. Nawet po nadejściu menopauzy produkowanie estrogenów obniża się nie więcej jak na 30 – 50 %.


Rola estrogenów w organizmie jest bardzo ważna. Pod ich wpływem rozwijają się wtórne oznaki płciowe w okresie dojrzewania płciowego: wzrost, rozwój gruczołów mlecznych, pochwy, macicy i jajowodów. Odpowiadają za odkładanie się tłuszczu, który wyznacza kobiece kontury ciała; za rozwój szkieletu oraz wiele innych funkcji życiowo ważnych dla organów kobiety. Nazywany jest także hormonem macierzyństwa, niezbędnym do przetrwania zapłodnionego jajeczka.


Związek między estrogenami i progesteronem zmienia się w różnych okresach życia kobiety. Podczas menstruacji u zdrowej kobiety istnieje równowaga między estrogenami i progesteronem. W okresie poprzedzającym przekwitanie (7-10 lat przed menopauzą) – zawartość estrogenów spada o 15 – 20%, a ilość progesteronu zmniejsza się o 100 – 120 razy. Po menopauzie poziom estrogenu obniża się na 40 – 60%, a produkowanie progesteronu spada jeszcze niżej. W ten sposób, przed i po okresie przekwitania dominują estrogeny, równowaga hormonalna ulega zakłóceniu, progesteronu jest za mało a estrogeny stają się toksyczne dla organizmu.


Progesteron rozpuszcza się w tłuszczach. Podczas zażywania doustnego jest więc mało skuteczny, gdyż szybko rozkłada się w wątrobie. Badania dowiodły, że optymalnym sposobem na wprowadzenie go do organizmu jest droga transdermalna (przez skórę) np. poprzez wykorzystanie specjalnych kremów. Przenikając przez skórę (nawet do 90% – krem Gest-one posiada w składzie specjalne aktywatory – nanoklastery) progesteron rozpuszcza się w podskórnej, tłuszczowej tkance łącznej i lekko trafia do krwiobiegu.


Naturalny progesteron otrzymuje się z saponiny, zawartej w dioskorei (wild yam – dziki jam). Saponiny to przede wszystkim jedyna naturalna osnowa dla syntezy hormonów steroidowych – kortyzonu, progesteronu oraz innych kortykosteroidów. Oprócz tego, substancje progesteronopodobne mogą być otrzymane drogą przekształcenia bioflawonoidów, które są zawarte w soi i sarsaparyli.


Dziki Jam od dawna wykorzystywany jest przez kobiety meksykańskie jako środek antykoncepcyjny. Dzięki swoim właściwościom rozszerzającym naczynia, wykorzystuje się go przy skurczach, związanych z syndromem przedmiesiączkowym. Zalecany jest przy dysfunkcyjnych zmianach żeńskiego układu rozrodczego (w tym również i klimakterycznych), ryzyku raka piersi, oraz kobietom ciężarnym przy nudnościach.


Na świecie istnieje około 500 gatunków Dioskorei, bogatych w saponiny np. w kłączach dioskorei kaukaskiej zawiera się do 10 % saponinów, kłącza dioskorei japońskiej i dioskorei willoza zawierają do 8%. Jeszcze do niedawna na Dalekim Wschodzie produkowano potężny galenowy preparat, suchy ekstrakt z kłącza i korzeni dioskorei japońskiej (Dioscorea nipponica Makino), który zawierał rozpuszczalne w wodzie steroidne glikozydy w ilości 17%. Jednak z przyczyn braku surowca produkcja tego preparatu została wstrzymana.


Kompanie farmaceutyczne oddają jednak pierwszeństwo hormonom syntetycznym, ponieważ są znacznie tańsze, i można je opatentować. Progesteron syntetyczny otrzymał nazwę progestinu. Sprzedając takie opatentowane preparaty, producenci świadome wprowadzają zamieszanie w samo pojęcie progesteron. Za progestinami ciągnie się długa lista niepożądanych i potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, tj. obrzęki, migrena, astma, wyłysienia, owłosienia, obfite krwotoki maciczne, zakłócenia wagi, erozja szyjki macicy, zapalenie nerek, zmiany w gruczołach piersiowych oraz wiele innych.


Oprócz estrogenów, które produkują się w organizmie, istnieją estrogeny innego pochodzenia:


Fitoestrogeny – substancje roślinne o działaniu podobnym do działania estrogenów. Są one znacznie słabsze od prawdziwych, lecz działają na te same receptory komórkowe. Wykorzystuje się je, aby zablokować estrogeny wewnętrzne i obniżyć ich wpływ toksyczny. Fitoestrogeny, trafiając do organizmu kobiety z jedzeniem, normalizują jej status hormonalny, regulują cykl menstruacyjny, likwidują nieprzyjemne odczucia towarzyszące okresom przed i – po klimakteryjnym, podtrzymują tonus żeńskich organów płciowych.


Ksenoestrogeny – substancje, zawarte w ksenobiotykach. Ich właściwości estrogenne są bardzo mocne, dlatego uważa się je za toksyczne. Istnieją dowody, że ksenoestrogeny mogą wywoływać raka piersi, macicy, prostaty, zmniejszać produkcję plemników.


Estrogeny syntetyczne – produkowane są przez kompanie farmaceutyczne. Podobnie do ksenoestrogenów, działają mocniej od naturalnych estrogenów, a więc, bardzo toksycznie.


Dlaczego niektóre substancję chemiczne zachowują się jak aktywne estrogeny? Oznacza to, że w strukturze ich molekuły znajduje się „klucz”, który pasuje do „zamka” hormonalnego, zmieszczonego w komórce. Otwarcie ten „zamka” oznacza wywołanie określonego efektu hormonalnego.


Jak estrogeny działają na organizm?

Udowodniono, że w krajach rozwiniętych, w których jedzenie bogate jest w tłuszcze zwierzęce, cukry, mąkę ziemniaczaną, ksenobiotyki, poziom estrogenów znacznie się podwyższa. To może doprowadzić do stanu, nazywanego „syndromem dominowania estrogenów” lub „hiperestrogenizmem”.


Czym objawia się antagonizm estrogenów i progesteronu z fizjologicznego punktu widzenia i jak przejawia się działanie toksyczne dominowania estrogenów?:

Poniżej przedstawiamy niepełną listę objawów związanych z podwyższonym poziomem estrogenów w organizmie:

  • przyspieszenie procesów starzenia;
  • depresja, osłabienie, drażliwość;
  • alergia, choroby autoimmunologiczne
  • schorzenia włóknisto – torbielowate gruczołu sutkowego,
  • bóle głowy, migreny, zakłócenia uwagi, pogorszenie pamięci, zakłócenia snu;
  • hipoglikemia (niedocukrzenie krwi), podwyższona skłonność do cukrzycy;
  • zakłócenie funkcji gruczołu tarczycy, marznące kończyny;
  • podwyższona krzepliwość krwi;
  • sprzyjają powstawaniu kamieni żółciowych;
  • otyłość, obrzęki;
  • rak piersi.

Progesteron i syndrom przedmiesiączkowy (PMS)


Niedobór progesteronu prowadzi do rozwoju PMS, który zaczyna się od 3-10 dni przed menstruacją i trwa kilka dni po jej zakończeniu. Najczęstsze objawy to nudności, bóle pleców i piersi, bóle głowy, zwiększenie wagi, obniżenie libido, osłabienie. Pełna lista symptomów zawiera ponadto wahania humorów, gniew, senność naprzemian z przypływami energii, bezpodstawne poczucie winy, silny pociąg do słodyczy, psychologiczną dezorientację. Wymienione symptomy mogą łączyć się w dowolnych kombinacjach.


Zaburzeniu ulegać może każdy z układów organizmu: obronny, trawienny, sercowo – naczyniowy, wewnątrzwydzielniczy itd.


Aby wybrać właściwe kroki należy brać pod uwagę cały kompleks symptomów. Jednak w każdym przypadku momentem kluczowym jest normalizacja równowagi hormonalnej.


Sporządzimy listę symptomów, które asocjują się u większości kobiet w okresie menopauzy:


  • uderzenia gorąca;
  • suchość śluzówki pochwy;
  • obrzęki;
  • otyłość;
  • bezsenność;
  • obniżenie libido;
  • nieokreślone bóle w ciele, stawach;
  • sucha, cienka, zmarszczona skóra;
  • rośnięcie włosów na twarzy;
  • migreny, osłabienie;
  • drażliwość, depresje;
  • zakłócenia uwagi;
  • osteochondroza;
  • pociąg do słodyczy i wyrobów mącznych.

Pierwsze symptomy menopauzy mogą pojawić się 7–10 lat wcześniej. Stan ten nazywa się przedmenopauzą. W obecnych czasach rośnie ilość kobiet, u których brak jajeczkowania zaczyna się przed ukończeniem 40–stki. Mogą one co prawda miesiączkować, ale jajeczkowanie nie odbywa się. Ciałko żółte produkuje progesteron, przygotowujący błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja i umożliwienia jego rozwoju. Jeśli więc jajeczkowania nie ma, to zawartość progesteronu gwałtownie spada, i w organizmie zaczyna dominować estrogen.


Przyczyny takiego stanu najlepiej zrozumieć, rozpatrując je z pozycji medycyny chińskiej. Dwa początki – Yang i Yin, – istnieją jakby jeden w drugim. Tylko u kobiet przeważa Yin – ziemia, konkretność, ciemność, spokój, intuicja i miękkość. U mężczyzn odwrotnie przeważa Yang – światło, aktywność, abstrakcja, agresywność, logika, histeryczność. Estrogeny i progesteron wyznaczają oznaki Yin, a testosteron i DGEA – odpowiedzialne za męski rozwój płciowy wpływają na rozwój oznak Yang.


W świecie biznesu obowiązuje tendencja do przeważania Yang. Aby osiągnąć sukces, kobieta interesu powinna doprowadzić do minimum swoje Yin i maksymalnie rozwinąć Yang. Organizm odbiera te sygnały i odpowiednio reaguje. Powstał stereotyp kobiety, która osiągnęła sukces – smukła, zgrabna, wysportowana – czyli Yang oraz stereotyp figury macierzyńskiej – duże piersi, szerokie biodra – Yin. Wyobraźmy sobie kobietę, która pracuje przez cały dzień, ma dwójkę dzieci i pracującego męża. Stale dokłada wysiłku, żeby być na „wysokości zadania”, nigdy nie ma czasu dla siebie. Jej nadnercza stale produkują adrenalinę w reakcji na różne sytuacje obfite w stres. Przez złą pracę nadnerczy cierpi na bezsenność, rano wstaje rozbita. Funkcja jajników jest przytłumiona, a to prowadzi do niedoboru progesteronu i dominowania estrogenów. Niedobór progesteronu łączy się z hipofunkcją gruczołu tarczycy. Dlatego kobieta zawsze marznie. Jednak, jeśli sprawdzimy funkcję gruczołu tarczycy, to okaże się ona normalna (tarczyca wydziela wystarczającą ilość hormonu, ale przy hiperestrogenizmie jest on nieaktywny).


Poziom cukru we krwi niestabilny. Trawienie naruszone, substancje odżywcze nie przyswajają się, próby dotrzymania diety nie przynoszą widocznych rezultatów. Dodajmy jeszcze nieregularne odżywianie, jedzenie konserwowane, rafinowane, syntetyczne, poddane obróbce cieplnej, ubogie w świeże owoce i warzywa, ksenobiotyki, leki, zawierające styrol (styren), posiadające działanie estrogenopodobne.


Taki ogólny scenariusz doprowadza do zakłócenia równowagi hormonów i przemiany materii. Dlatego syndrom przedmenopauzalny – to jakby epidemia wśród matek pracujących w wieku 30–40 lat. Ale nawet kobiety bez dzieci, które stoją na progu kariery i pielęgnują w sobie Yang, w dużym stopniu cierpią na zakłócenie równowagi hormonów.

Co robić?

Udowodniono, że negatywne przejawienie się menopauzy uwarunkowane jest względnym niedoborem progesteronu. Mnóstwo problemów ze zdrowiem w tym okresie życia kobiety można rozwiązać przy pomocy dobrego i poprawnego odżywiania, oczyszczania organizmu ze złogów i toksyn, regularnych ćwiczeń fizycznych i odpowiednio dobranych biologicznie aktywnych dodatków, które regulują równowagę hormonów, tj. naturalnego progesteronu.Gdzie i jak wykorzystywać naturalny progesteron?Za punkt orientacyjny wykorzystania progesteronu może służyć obecność oznak dominowania estrogenów w organizmie, m.in.: zatrzymanie płynów, obrzęki;osłabienie, brak energii;depresja, wahania humoru;obniżenie popędu seksualnego;obfite i nieregularne menstruacje;mięśniak macicy;włóknisto- torbielowate uszczelnienia gruczołów piersiowych;torbiele pęcherzykowate;otyłość;pociąg do słodyczy;„chodzące” bóle w mięśniach i stawach;oznaki obniżenia funkcji gruczołu tarczycy;bezsenność;bóle głowy. Trochę arytmetyki. Sposób użycia. Organizm zdrowej kobiety w środku menstruacyjnego cyklu produkuje 20-24 mg progesteronu dziennie. Z tego wynika, że w ciągu całego cyklu produkuje się około 200 -250 mg tego hormonu. W jednym słoiku „Gest – One” zawiera się 2 uncji (ok. 63gr.) 1,5 % progesteronu. Prostym działaniem arytmetycznym możecie podliczyć, że słoiczek zawiera około 950mg naturalnego progesteronu. Niezbędna dawka dzienna 20-30 mg. O ile, mimo obecności aktywatorów (nanoklasterów), zdolność skóry do wchłaniania kremu jest różna, to i dawkę dobiera się indywidualnie. Ponieważ naturalny progesteron nie ma działania niepożądanego, bez ryzyka dla zdrowia można próbować różnych dawek. Przerwa w wykorzystaniu kremu na 26 dzień cyklu wywołuje normalną miesiączkę w ciągu 48 godzin. W ten sposób, jeden słoiczek kremu wystarcza, dla podtrzymania normalnego poziomu progesteronu w organizmie, na 4 miesiące. W pierwszym miesiącu część kremu może „gubić się” w podskórnotłuszczowej tkance łącznej. W tym przypadku dwie uncje powinny być wykorzystane w ciągu 3 miesięcy, co pozwoli szybciej uzupełnić niedobór progesteronu. Krem należy nanosić w te miejsca, gdzie skóra jest delikatna i cienka (wewnętrzna część bioder, dół brzucha, okolice pod piersią, wgłębienia pachowe). A propos, specjalnie nie wymieniamy łechtaczki i organów płciowych, – do tej listy one nie należą. Żeby progesteron nie nagromadzał się w tkance łącznej, ważna jest zmiana miejsca smarowania kremem. Ostrzeżenie: obecnie różne firmy proponują dość dużą ilość kremów, zawierających naturalny progesteron i jego syntetyczne analogi. Kupując krem, prosimy zwrócić uwagę na zawartość progesteronu w kremie, powinno być nie mniej 460 mg na uncję. [Uncja = 31,1 g]

Jak długo stosować krem?

Progesteron ma wiele właściwości pozytywnych, które przedłużają kobiecie młodość, wzmacniają zdrowie, polepszają stan procesów przemiany, skóry, a także pracę układu sercowo–naczyniowego, nerwowego i wewnątrz wydzielniczego. Tak więc ten niezwykły krem może do późnej starości być Waszym przyjacielem.Osobliwości wykorzystania kremu z progesteronem przy niektórych chorobachSyndrom przedmięsiączkowyKrem Gest-One stosować od 12 do 26 dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli cykl trwa więcej niż 28 dni, to krem można stosować od 14 dnia i kończyć na 2 dni przed początkiem menstruacji. Jeśli okres zaczął się wcześniej niż 26 dnia, to trzeba przerwać korzystanie z progesteronu i wznowić stosowanie na 12 dzień cyklu. Możliwe jest, że będziecie potrzebować 2-3 cykli dla osiągnięcia synchronizacji korzystania z kremu z cyklami miesiączkowymi.Okres klimakterium (postmenstrualny)Krem z progesteronem ma wiele pozytywnych właściwości, dlatego można z niego korzystać do głębokiej starości. Przy braku miesiączki znakomite wyniki daje stosowanie progesteronu 3 tygodnie (21 dni) w miesiącu. Po czym należy zrobić przerwę 9-10 dni.


Migrena

Estrogen rozszerza naczynia krwionośne i w ten sposób prowokuje migreny. Jeśli migrena zaczyna się przed okresem, to krem należy stosować 10 dni przed jej początkiem. Przy atakach – jedną łyżeczkę kremu wcierać co 3–4 godziny do ustąpienia symptomów. Zazwyczaj atak migreny wymaga tylko 1 lub 2 dodatkowych wcierań.


Torbiel jajników

Różne rodzaje torbieli jajników są skutkiem zaburzonego jajeczkowania. Hormon luteinizacyjny (LH), produkowany przez przysadkę, zabezpiecza jajeczkowanie i zamienia pęcherzyk w ciałko żółte. Przyczyną powstawania torbieli są zakłócenia jajeczkowania, jeśli z jakiś przyczyn nie dobiega ono do końca. Przy każdym następnym wyrzucie LH torbiel nabrzmiewa, jej ścianki naciągają się, wywołując ból, a nawet krwotok. Niektóre torbiele osiągają rozmiar jajka kurzego lub piłeczki tenisowej.

Stosowanie naturalnego progesteronu do początku jajeczkowania powoduje przytłumienie działania LH na pęcherzyk, przy równoczesnej prawidłowej produkcji tego hormonu.

Hormon luteinizacyjny produkowany jest od 10 dnia cyklu miesiączkowego. Dlatego racjonalnie powinno się zaczynać stosować krem między 7–10 dniem cyklu, kończąc 48 godzin przed menstruacją. Należy powtarzać ten proces przez 3-5 miesięcy.


Niepłodność

Niepłodność, powiązana z zakłóceniem równowagi hormonalnej i dominowaniem estrogenów stała się epidemią wśród nowoczesnych kobiet po 30 roku życia. Wyjście z problemu w tym przypadku powinno się składać z 2 etapów:

I etap ma za zadanie stłumić produkowanie LH, dać możliwość jajnikom „odpocząć”, zlikwidować zagrożenie pojawienia się torbieli, wyregulować równowagę hormonalną organizmu oraz owulację (jajeczkowanie).

W tym okresie krem Gest-One należy stosować zaczynając od 5–7 i kończąc 26 dniu cyklu. Czas trwania I etapu – 3 miesiące. W związku z obniżoną produkcją progesteronu w organizmie, zaleca się wykorzystanie całego słoiczka (2 uncje) przez ten czas, równomiernie rozdzielając zawartość. W tym okresie na tle terapii podstawowej trzeba stosować różne produkty roślinne, skierowane na oczyszczenie organizmu, obniżenie zastoju chłonki i regulacje hormonalnego tła organizmu.

Oczyszczanie: Colo – Vada Plus (lub) Lax – Max;

Regulacja braku równowagi:


  • Colo – Vada Plus;
  • Licorice Root (regulacja pracy nadnerczy);
  • Kelp (regulacja pracy gruczołu tarczycy)
  • Artichoke.


Nie wolno zapominać o zapotrzebowaniu organizmu w przeciwutleniacze. Dlatego przez cały okres przygotowania do ciąży należy przyjmować odpowiednią ilość witamin i minerałów, posiadających aktywność przeciwutleniaczy:


  • Tasty B;
  • Selenium;
  • Zink.

Kobietom podczas okresu i przez 3 dni po jego zakończeniu, dawkę trzeba podwajać.

Podczas II etapu, skierowanego właśnie na walkę z niepłodnością, trzeba czasem zmieniać taktykę. Naturalny progesteron należy stosować po tym, jak zaczęło się jajeczkowanie. Wyznaczyć początek jajeczkowania, można sposobem mierzenia podstawowej temperatury co rano w pościeli. Wystąpienie owulacji charakteryzuje się lekkim podwyższeniem temperatury ciała. Zazwyczaj jest to 12–14 dzień cyklu miesięcznego. Od tego momentu można bezpiecznie stosować krem z progesteronem.

Ostrzeżenie: Pod żadnym pozorem nie przerywajcie stosowania kremu przy zajściu w ciążę. Gwałtowne przerwanie dostarczania progesteronu może doprowadzić do poronienia. Dlatego w ciągu 3 miesięcy, dopóki głównym producentem progesteronu nie stanie się łożysko, trzeba kontynuować stosowanie kremu, stopniowo obniżając dawkę od 3 miesiąca ciąży.

Mięśniak macicy

Mięśniak – to okrągły, spoisty, niezłośliwy nowotwór, który pochodzi z mięśniowej warstwy macicy. Zazwyczaj tworzy się mnóstwo mięśniaków, rzadziej można spotkać pojedyncze. Średnie rozmiary wahają się od jajka kurzego do pomarańczy. Menstruacje przy mięśniakach są nieregularne, bolesne, obfite. Przy menopauzie mięśniak może zaniknąć.

Naturalny progesteron zawarty w kremie Gest-One – to najlepsza alternatywa dla operacji. Jego stosowanie powoduje iż mięśniak przestaje rosnąć lub nawet się zmniejsza, i jakby „konserwuje się” do menopauzy, a potem zanika.

Choroby zapalne narządów miednicy

Przypomnijmy sobie – zapalenie sromu, zapalenie sromu i pochwy, zapalenie przydatków macicy, zapalenie przymacicza, zapalenie omacicza, zapalenie błony śluzowej macicy – te wszystkie choroby ściśle powiązane z zakłóceniem produkcji i pogorszeniem jakości śluzu pochwowego. Jakość śluzu zależy bezpośrednio od równowagi hormonów, od witamin, cynku i magnezu. A więc, żeby zabezpieczyć ochronę organizmu przed infekcją trzeba w pierwszej kolejności odnowić równowagę hormonalną za pomocą naturalnego progesteronu, nie zapominając, oczywiście, o walce z infekcją przewlekłą.


Alergia

Progesteron jest poprzednikiem nie tylko estrogenu i testosteronu, ale i wszystkich kortikosteroidów, produkowanych w nadnerczu. Wycieńczenie nadnercza na skutek stresów oraz z innych przyczyn jest mechanizmem spustowym większości reakcji alergicznych. Dlatego wykorzystanie naturalnego progesteronu znacznie te reakcje osłabia.


Zapalenie stawów

„Chodzące” bóle w stawach, utykanie, zapalenia stawów niewyjaśnionego pochodzenia – wszystkie te stany charakteryzują zapalenie stawów i otaczających ich tkanek. Naturalny progesteron (w przeciwieństwie do jego analogów syntetycznych) działa przeciwzapalnie i pomaga pozbyć się chronicznych bólów stawów. Można wcierać krem prosto w miejsce chorego stawu i znajdujące się blisko niego tkanki oraz w miejsca najmocniejszych bólowych odczuć.


Choroby autoimmunologiczne

Mechanizm działania progesteronu przy danej patologii nie jest do końca wyjaśniony i podlega dalszym opracowaniom. Niemniej jednak dostępne są dane kliniczne, na temat takich chorób autoimmunologicznych jak toczeń rumieniowaty, wole toksyczne, choroba Hashimoto (zapalenie gruczołu tarczycy), zespół Sjögrena (suchość śluzówki), przy których stan chorych znacznie polepszał się pod wpływem stosowania naturalnego progesteronu.


Cukrzyca

Produkty na podstawie steroidalnych saponinów są efektywne w tej dziedzinie. Dlatego Gest – One i Diosin, który również zawiera dziki jam, z sukcesem wykorzystuje się przy owej patologii.


Do chorób, przy których efektywnie można stosować naturalny progesteron, szczególnie w przed- i pomenopauzalnym okresie należą także:


  • choroby sercowo – naczyniowe;
  • nadciśnienie tętnicze i nerkowe;
  • otępienie starcze;
  • depresja poporodowa;
  • bezsenność;
  • stan po wycięciu macicy i jajników;
  • stan po sztucznej kastracji mężczyzn w związku z onkopatologią;
  • osteoporoza;
  • drożdżyca;
  • rak macicy i gruczołów piersiowych;
  • zagrożenie poronieniem;
  • choroby skórne: (trądzik, łupież różowy, łuszczyca, wyprysk, rogowacenie, zapalenie skóry alergiczne, świerzbiączka).
  • Choroba Alzheimera i miażdżyca tętnic

naturalne steroidne saponiny to skuteczny środek w chorobie Alzheimera (marazm starczy). Saponiny potrafią łączyć cholesterol. Dlatego preparaty dioskorei stosowane są przy ogólnej mózgowej i wieńcowej miażdżycy jako środek, obniżający poziom cholesterolu. Saponiny stosowane są w początkowym stadium miażdżycy w celach profilaktycznych, a także w kolejnych etapach choroby.


Progesteron u mężczyzn

Progesteron u mężczyzn produkowany jest w jądrach, następnie zmienia się w testosteron. Oprócz tego, syntezowany w nadnerczu progesteron transformuje się w kortikosteroidy. Poziom progesteronu u mężczyzn jest znacznie niższy, niż u kobiet w okresie rozrodczym. Jednak po menopauzie, lub nawet kilka lat przed jej wystąpieniem, poziom progesteronu u kobiet spada na tyle, że dorównuje poziomem, mężczyznom w tym wieku.

Zazwyczaj zdrowy mężczyzna produkuje testosteron i kortikosteroidy do 70–80 r.ż. Niestety obecnie zastraszany przez reklamę mężczyzna już w średnim wieku zaczyna stosować syntetyczne i półsyntetyczne preparaty dla profilaktyki adenomy (gruczolak) gruczołu krokowego. Można zatem powiedzieć, że „reklama tworzy impotentów” – szeroko reklamowane preparaty mające przytłumić wzrost guza, skierowane są w rzeczywistości przede wszystkim na obniżenie poziom produkowania testosteronu. Obniżenie poziomu tego hormonu w organizmie prowadzi do rozwoju męskiego klimakterium, co swoją drogą, ciągnie za sobą takie choroby, jak osteoporoza, mózgowa i wieńcowa miażdżyca, cukrzyca wiekowa.

Progesteron i testosteron w równym stopniu wpływają na równowagę hormonalną organizmu mężczyzny, choć leżą na różnych szalkach wagi. Produkty, zawierające naturalny progesteron mogą zatem z sukcesem wykorzystywać także mężczyźni w profilaktyce i zwalczaniu takich chorób, jak adenoma gruczołu krokowego, otępienie starcze, miażdżyca tętnic, cukrzyca II typu, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze oraz inne.